1. Zadania i czynności robocze.
Podstawowym zadaniem spikera radiowego jest zapowiadanie kolejnych punktów programu radiowego oraz czytanie na antenie podanych mu tekstów. W pracy spikera istotnym jest, by pracownik słyszalnie i bezbłędnie przeczytał i powiedział dany komunikat. Spiker w radiu pracuje tylko głosem. Spiker powinien odczytywać teksty w sposób wyrazisty a zarazem neutralny. Słuchacz nie może usłyszeć tonu osobistego. Przed odczytaniem tekstu spiker sprawdza pod względem merytorycznym i poprawnościowym tekst, który za niedługo przeczyta na antenie. W chwili, kiedy dostaje tekst do ręki i kiedy go odczytuje bierze za niego odpowiedzialność. Jeśli zauważy jakiś błąd, natychmiast robi poprawki. Spiker także musi bezbłędnie odczytać teksty, frazy w innych językach, inaczej będzie wystawiony na pośmiewisko. Spiker jest zobowiązany do tego, by poprawnie odczytywał nazwiska, nazwy geograficzne, specjalistyczne terminy. Ponadto może przygotowywać swój autorski program w radio. Aby wykonywać ten zawód trzeba mieć wszechstronną wiedzę. Trzeba się interesować różnymi gałęziami życia: nauką, sztuką, kulturą, polityką. Spiker powinien mieć zawsze o czymś wyrobione zdanie. Musi mieć także znakomite wyczucie czasu. Planuje swoje wystąpienie tak, by nie było za długie ani za krótkie. Spiker jest także ograniczony czasem antenowym, nie może za długo mówić. Jego wypowiedzi powinny być treściwe i w miarę zwięzłe. Jego tempo czytania nie powinno być za szybkie, powinno być zrównoważone. Rola spikera we współczesnych czasach ulega przeobrażeniu. Zawód ten ewoluuje w kierunku zawodu prezentera radiowego. Coraz częściej audycje radiowe łączy się z ich prowadzeniem. Prezenter radiowy o dziennikarz, który opanował umiejętności i funkcje spikera.
Pobierz wzory dla spikera radiowego
http://startcv.pl/wzor/cv-spiker-radiowy
http://startcv.pl/wzor/list-motywacyjny-spiker-radiowy
http://startcv.pl/wzor/podanie-o-prace-spiker-radiowy
2. Środowisko pracy.
Materialnym środowiskiem pracy spikera jest studio radiowe. Obecnie buduje się nowoczesne studia radiowe, wyposażone w wiele sprzętów. Są komfortowymi pomieszczeniami, często z dostępem do światła dziennego. Praca spikera ma charakter samodzielny, indywidualny. Rzadko się zdarza, by spiker pracował z kilkoma osobami na tym samym stanowisku, chyba że to jest jego zmiennik. Po otrzymaniu tekstu może wyjaśniać szczegóły z redaktorem programu bądź z autorami. Podczas emisji nagrania spiker musi reagować na różne uwagi reżysera lub realizatorów dźwięku. Spiker osobiście odpowiada za efekt swojej pracy. Ostateczny wygląd jego programu, audycji zależy od niego. Oczywiście jego praca jest kontrolowana przez redaktorów i realizatorów dźwięku. Jednak końcowy efekt należy do spikera radiowego. W tym zawodzie praca jest w systemie zmianowym, w różnych porach dnia i nocy. Praca w radio trwa przez całą dobę, dlatego spiker musi być dostępny i w dzień i w nocy. W tym zawodzi istnieje wyraźna hierarchia. Spiker wyższego szczebla, który ma dłuższy staż pracy może ustalać zasady, przedmiot i tryb swojej pracy. W radio, w audycjach radiowych, autorskich programach największą niezależność maja publicyści i komentatorzy, oraz dziennikarz przygotowujący autorskie programy. Spiker często podejmuję rolę dziennikarza radiowego. Powoli zanika ta profesja i łączy się ją ze spikerem radiowym. Spiker musi być bardzo kontaktowy, przebywa bardzo dużo czasu z innymi ludźmi. Jest to zawód wykańczający pod względem psychofizycznym. Jest to życie w ciągłym biegu, na najwyższych obrotach. W tym zawodzie są bardzo ważne kontakty międzyludzkie. Jednak jego praca musi być samodzielna.
3. Wymagania psychologiczne, wymagania fizyczne i zdrowotne, możliwości podjęcia pracy w zawodzie.
Aby dostać pracę spikera radiowego trzeba mieć konkretne cechy, które pozwolą na pracę w tym zawodzie. Trzeba mieć świetną dykcję i wyraźnie mówić. Ponadto trzeba mówić w miarę powoli i zrozumiale dla słuchaczy. Niedopuszczalne są jakiekolwiek problemy natury logopedycznej. Kreatywność i wrażliwość artystyczna są cechami relewantnymi dla osoby ubiegającej się na to stanowisko. Taka osoba powinna mieć zmysł artystyczny, interesować się szeroko rozumianą sztuką: fotografią, malarstwem, popkulturą, plastyką, projektowaniem, grafiką. Jest to praca dla ludzi ciekawych świata, bogata wyobraźnią. Spiker powinien wykazywać się dobrą znajomością potrzeb konsumenta oraz erudycją. Często humorem i inteligentnym żartem można zjednać sobie rzesze widzów. Kolejną ważna cechą jest zdolność komunikowania się na różnych poziomach: na poziomie mediów i na poziomie kontaktów międzyludzkich. Z wymienionymi cechami łącza się umiejętności menadżerskie i zainteresowania społeczne. Nie ma wyraźnych przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania tego zawodu, jednak spiker nie musi się cechować doskonałą sprawnością fizyczną. Jedyna barierą mogą być choroby psychiczne, nieuleczalne wady słuchu, wymowy, wzroku. Spiker radiowy powinien być odporny na stres i potrafić pracować pod presją czasu. Praca na tym stanowisku jest uzależniona od kilku czynników. Oprócz zdolności wrodzonych, spiker powinien ukończyć studia najlepiej humanistyczne. Powinien mieć skończone różnorakie kursy, najlepiej komputerowe, które podniosą jego wartość podczas rekrutacji.
4. Możliwości awansu w hierarchii zawodowej, możliwości podjęcia pracy przez dorosłych, polecana literatura, zawody pokrewne.
Spiker radiowy powinien doskonale znać języki obce. Ponadto powinien być bardzo dobrze wykształcony. Musi wygrać konkurs dla spikerów w stacji radiowej. Po zakwalifikowaniu jego przez komisję konkursową kandydat będzie szkolony na spikera radiowego. Nie ma formalnych stopni awansu w tej branży. Dobry spiker radiowy wyrabia swoje nazwisko, zdobywa sławę. Te czynniki mogą być wyznacznikami jego awansu. W pewnym sensie rośnie jego ranga i wartość w branży radiowej. W taki sposób staje się osoba publiczną. Wraz z umacnianiem pozycji na rynku radiowym, dostaje coraz więcej propozycji. Dzięki temu musi podołać nowym wyzwaniom, które się przed nim stawia. Kolejnym elementem awansu są wyższe zarobki, które najprawdopodobniej, najbardziej satysfakcjonują pracownika.
5. Możliwości zatrudnienia oraz płace.
Istnieją także inne stanowiska, które równie dobrze może zając spiker radiowy: lektor filmowy, prezenter telewizyjny, konferansjer. Zazwyczaj ten zawód wykonują osoby zaraz po studiach. Jednak osoby dorosłe, dojrzalsze wiekiem także mogą znaleźć prace w tym zawodzie. Nie ma ograniczeń wiekowych dla tej branży. Najważniejsze jest to, by spiker mówił sensownie i nie popełniał błędów językowych ani merytorycznych. Na koniec roku 2002 według statystyk GUS-u w urzędach pracy, było zarejestrowanych 11 osób, mających zawód spiker radiowy. Porównywalnie, pod koniec 2002 roku do urzędu pracodawcy zgłosili 3 propozycje pracy w tym zawodzie na całą Polskę. Wynagrodzenie dla tej grupy zawodowej jest porównywalny z zarobkami przeciętnego Polaka, gdyż wynoszą one około 1500 złotych.