Instruktor dyscyplin sportu – kim jest?

1. Zadania i czynności robocze.
Celem pracy instruktora sportu jest podniesienia ogólnej sprawności podopiecznych lub ich specjalistycznego przygotowania do uprawiania określonej dyscypliny sportu. Instruktor podejmuje pracę w jakimś ośrodku sportowym albo w szkole. Prowadzi zajęcia sportowe, SKS-y. podczas lekcji wf-u instruktor uczy i pokazuje różne ćwiczenia fizyczne, objaśnia zasady ich wykonywania, wyjaśnia zasady gier zespołowych, często sędziuje w rozgrywkach międzygrupowych oraz czuwa nad bezpieczeństwem swoich wychowanków. Korzysta on ze sprzętu sportowego, jakim dysponuje szkoła, czy obiekt sportowy: kosze, siatka, piłki, bramki. Instruktor cieszy się dużym zaufaniem wychowanków. Jakość tych kontaktów ma potem wpływ na ogólne wrażenie o osobie trenera oraz o jego pracy. Instruktor musi mieć psychologiczną intuicję, pozwalającą ocenić predyspozycje każdego sportowca. Dobra pamięć, wyczucie psychologiczne, empatia, wymagający charakter to bardzo potrzebne cechy w tym zawodzie. instruktor jest dla swoich zawodników mentorem, przewodnikiem w sportowym świecie. Poza normowanymi godzinami pracy czyli lekcjami, instruktor prowadzi dodatkowe zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży. W wielu szkołach instruktor formuje swoją drużynę sportową i staje się jej swoistym trenerem. Jeżdżą razem na zawody międzyszkolne, organizuje treningi, uczestniczy w sukcesach i porażkach swoich wychowanków. Organizuje mityngi w różnych szkołach, w ramach treningu. W ten sposób chce zarazić uczniów do zainteresowania się sportem i polubienia go. W treningach uczestniczy zarówno młodzież jaki i dorośli w obiektach sportowych. Instruktor prowadzi treningi samodzielnie. Do jego zadań należy również wyszukiwanie młodych i zdolnych zawodników oraz przygotowanie ich do uprawiania danej dyscypliny sportu. W pracy instruktora w klubie ważne jest to, by dbano o uczciwe zasady rywalizacji sportowej tzw. fair play.

http://startcv.pl/wzor/cv-instruktor-dyscypliny-sportu

2. Środowisko pracy.
Materialnym stanowiskiem pracy dla instruktora jest pomieszczenie do treningów. W zależności od specjalizacji pracuje w różnych miejscach. Są to wszelkie obiekty sportowe: hale gimnastyczne, siłownie, baseny, boiska, hale. Zazwyczaj treningi odbywaj się na wolnym powietrzu. Może to być dla niektórych uciążliwe, szczególnie w razie złych warunków atmosferycznych. Praca trenera ma charakter poniekąd indywidualny. Praca instruktora to praca z ludźmi. Instruktor uczy, udziela rad, pomaga w trudnych sytuacjach, wspiera zawodnika na duchu, mobilizuje do działania i do walki, odpowiada na pytania. Jest odpowiedzialny za wynik sportowca. Praca jego niesie wiele konfliktów na tle zawodowym jak i prywatnym. Instruktor spędza dużo czasu z sportowcami może się zdarzyć, że długie przebywanie ze sobą może działać na nerwy. Instruktor może się także narazić na nieprzyjemności związane ze strony pracodawcy, jak i publiczności. Taka sytuacja może się wiązać z utrata posady. Instruktor pracuje mniej więcej od trzech do dziewięciu godzin dziennie. Podczas wyjazdów z zawodnikami, ten czas się wydłuża. W tygodniu godziny treningów są normowane, odbywają się w stałych miejscach. Zawody zazwyczaj odbywają się w soboty tak więc trener pracuje także w dni wolne od pracy.

3. Wymagania psychologiczne, wymagania fizyczne i zdrowotne, warunki podjęcia pracy w zawodzie.
Instruktor musi mieć rozwinięte umiejętności interdyscyplinarne, ponieważ pracuje przez cały czas z ludźmi, dla których wsparcie psychiczne jest bardzo ważne. Umiejętność komunikowania się, rozmawiania jest bardzo ważna zarówno dla instruktora , jak i dla zawodników. Ponadto jego praca nie tylko opiera się na rozmowach z samymi zawodnikami, ale także z rodzicami. Jakość tych kontaktów ma potem wpływ na ogólne wrażenie o osobie trenera oraz o jego pracy. Instruktor musi mieć psychologiczną intuicję, pozwalającą ocenić predyspozycje każdego sportowca. Dobra pamięć, wyczucie psychologiczne, empatia, wymagający charakter to bardzo potrzebne cechy w tym zawodzie. Instruktor jest dla swoich zawodników mentorem, przewodnikiem w sportowym świecie. Musi wpoić do głów podopiecznych, że talent to nie wszystko. Ciężka praca, regularny trening to szansa na sukces. Spostrzegawczy i energiczny instruktor szybko dotrze do przyczyn porażki i stara się niwelować jakiekolwiek błędy. Może także zmienić taktykę w czasie trwania meczu, zawodów sportowych, międzyszkolnych. Instruktor powinien być wytrwały i cierpliwy, ponieważ każdy progres jest uprzedzony wieloma potknięciami i porażkami. Sukces to sprawa czasu. Powinien być odporny na stres, powinien uspakajać zawodników, a nie denerwować. Jest to praca średniociężka, potrzebne są dobre predyspozycje fizyczne i zdrowotne do wykonywania tej pracy. Organizuje wiele imprez sportowych typu Dni Sportu. Musi się wykazać dobrą organizacją i świetnym opracowaniem logistycznym meczy. Instruktor musi mieć dobrać sprawność fizyczną, ponieważ chce pokazać podopiecznym na swoim przykładzie, że sport to świetna dziedzina życia.

http://startcv.pl/wzor/list-motywacyjny-instruktor-dyscypliny-sportu

4. Możliwości awansu w hierarchii zawodowej, możliwości podjęcia pracy przez dorosłych, zawody pokrewne, polecana literatura.
W tym zawodzie nie ma dużych możliwości awansowania w hierarchii zawodowej. Instruktor może jedynie pełnić rolę podwładnego. Jeśli w klubie jest paru instruktorów, jeden z nich może awansować na stanowisko kierownika wyszkolenia sportowego lub instruktora- koordynatora. Zdarzają się, że instruktorzy zakładają swoje własne firmy: gabinety odnowy biologicznej, studia aerobiku, gimnastyki itp. Takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko, jednak wtedy może stać się szefem lub kierownikiem. Istnieje granica wiekowa do wykonywania tego zawodu. Decydująca role odgrywa tutaj sprawność fizyczna oraz dobry stan zdrowia. Do podjęcia pracy w zawodzie są potrzebne specjalne dokumenty, umiejętności. Aby stać się instruktorem potrzebna jest dosyć długa droga do zdobycia wymarzonego zawodu. Na początek trzeba mieć ukończone studia AWF. Oczywiście przyjmuje się osoby z wykształceniem średnim, ale bardziej pożądane są studia. Następnie trzeba wybrać określoną specjalizację.

http://startcv.pl/wzor/podanie-o-prace-instruktor-dyscypliny-sportu

5. Możliwości zatrudnienia oraz płace.
Istnieją inne możliwości zatrudnienia na stanowiskach: nauczyciela wychowania fizycznego, trenera sportowego oraz instruktora rekreacji ruchowej . Na koniec roku 2002 według statystyk GUS-u liczba osób zarejestrowanych w urzędzie pracy o stanowisku trener sportowy wynosiła 151. Największe bezrobocie wyniosło w województwie mazowieckim i śląskim. Średnie wynagrodzenie dla osób z branży sportowej, a przede wszystkim dla kadry trenerskiej wynosi około 1887,61 złotych. Te zarobki przekraczają średnią krajową.