Zanieczyszczenie gleby może pojawić niemalże na każdym rodzaju gruntu, a w szczególności na takim, gdzie uprzednio była prowadzona działalność przemysłowa lub gdzie człowiek budował ośrodki miejskie. Obecnie istnieje wiele sposobów na określenie poziomu skażenia ziemi. Jednocześnie pojawiło się też wiele technik umożliwiających oczyszczenie gleby.
Historia remediacji
Remediacja (ex-situ i in-situ), bo tak nazywa się oczyszczanie ziemi, ma swój początek w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Jest więc to technika stosunkowo młoda. W związku z istnieniem państw komunistycznych na wielu terenach pojawiły się groźne zanieczyszczenia przede wszystkim produktami naftowymi. Co więcej, wówczas nie istniały jeszcze żadne procedury, które umożliwiłyby szybkie oczyszczenie ziemi. W związku z tym zaczęły się wykształcać przepisy prawne, które nakładały na posiadaczy zanieczyszczonych gruntów obowiązek doprowadzenia ich do odpowiedniego stanu. Procedury te zaostrzyły się w momencie wejścia Polski do Unii Europejskiej, jednak prawdziwy przełom dokonał się dopiero w 2014 roku, kiedy to rząd dokładnie sprecyzował kwestie związane z remediacją. Jedną z metod jest rekultywacja ex-situ– szerzej opisana na stronie promea.pl.
Jak przebiega proces badania ziemi?
Ważne jest to, aby proces remediacji przeprowadzić zgodnie z szczegółowymi wytycznymi. Należy przede wszystkim zadbać o to, aby zastosować odpowiedni podział grunty. Sam proces badania gruntu podzielony jest na kilka etapów, których celem jest identyfikacja terenu. Wyniki przeprowadzonych badań należy poddać porównaniu z zapiskami znajdującymi się w stosownych rozporządzeniach, które regulują ilości dopuszczalnych substancji, jakie może zawierać gleba.
Kiedy należy przeprowadzić oczyszczanie ziemi?
Docelowa remediacja przede wszystkim zależy od tego, jakie wyniki otrzymano podczas procesu badania gruntu. Należy ocenić, czy pierwiastki występujące w glebie zagrażają człowiekowi czy ekosystemowi. Znaczenie mają tutaj konkretne parametry wyszczególnione w ustawie. Jeśli badanie wskaże, że stan gleby nie spowoduje znaczącego niebezpieczeństwa, wówczas możliwe jest to, aby podmiot został zwolniony z obowiązku oczyszczania gleby.
Artykuł opracowano dzięki: https://promea.pl/oferta/remediacja